JAKIE STANDARDY POWINNY SPEŁNIAĆ WORKI NA ŚMIECI?
Worki na śmieci występują w wielu wariantach. Różnią się od siebie rozmiarem, kolorem, rodzajem folii, z której zostały wykonane czy sposobem zamknięcia. Służą nie tylko do segregacji odpadów, ale także do przechowywania, gromadzenia oraz zabezpieczenia przedmiotów. Z czego powinny być wykonane, aby jak najlepiej spełniać swoją rolę?
RODZAJE WORKÓW NA ŚMIECI
Polietylen to materiał, z którego najczęściej powstają różnego rodzaju torby na śmieci. Takie produkty dzielimy na dwie kategorie:
-
HDPE: polietylen o wysokiej gęstości; wykonane z niego worki mają niewielką grubość, są słabo rozciągliwe – przez co odporne są głównie na rozdarcia.
-
LDPE: polietylen o niskiej gęstości; worki są rozciągliwe, świetnie sprawdzą się w przechowywaniu i składowaniu odpadów o ostrych, iglastych krawędziach.
To jednak nie wszystkie możliwe podziały. Worki na śmieci uporządkować możemy także według ich pojemności (najczęściej spotykane modele to: 35, 60, 120 czy 240 l), czy ich przeznaczenia. W tym przypadku należy wyróżnić: worki na odpady medyczne (wykonane ze wzmocnionej, grubej folii; zazwyczaj dostępne w kolorze żółtym lub czerwonym), worki biodegradowalne, worki na gruz czy worki budowlane.
Aby worki na śmieci wykonywały swoje zadanie jak najlepiej, należy zwrócić uwagę na parę czynników:
-
ciężar, jaki będą musiały utrzymać (worki LDPE charakteryzują się większą wytrzymałością w porównaniu do worków HDPE),
-
pojemność kosza, w którym będzie znajdować się worek,
-
odpady, jakie będziemy składować (do odpadów higienicznych polecane są worki z zamknięciem strunowym, z kolei do śmieci o ostrych i twardych krawędziach – worki LDPE),
-
segregacja: różne kolory worków ułatwią nam właściwe segregowanie śmieci (kolor zielony przeznaczony jest do składowania szkła, niebieski – do materiałów papierowych, pomarańczowy – do gromadzenia metali, a w końcu żółty – do segregacji odpadów plastikowych).
WOREK DOPASOWANY DO POTRZEB
Dobrze dobrany worek na śmieci powinien mieć przede wszystkim odpowiednią grubość, która ułatwi nam przechowywanie oraz segregację odpadów. Coraz częściej producenci worków na śmieci decydują się na tworzenie wersji ekologicznych (tworzonych wyłącznie z materiałów pozyskanych z recyklingu) oraz biodegradowalnych (te ulegają procesowi rozkładu w przeciągu około 3 lat). Wybierając worki na śmieci, kierujmy się głównie rodzajem odpadów, jakie będziemy w nich składować, ich rozmiarem, a w końcu ilością sztuk na jednej rolce.